top of page

 ПРОФОРІЕНТАЦІЙНА      ДІЯЛЬНІСТЬ 

"Світ професій – мій вибір, мій успіх"

   Проблема вибору професії завжди була актуальною і тим більше, залишається такою в сучасних умовах. Яку професію обрати – одне з головних завдань у житті кожної людини. З причини незнання правил вибору професії, ситуації на ринку праці, відсутності практичного досвіду професійної діяльності близько 40% молодих людей обирають професію, яка не відповідає їх інтересам, нахилам та вподобанням. Особливо значущою є проблема набуття учнями адекватних знань про певний рід професійної діяльності, власні можливості оволодіння нею.

   На ринку праці склалася парадоксальна ситуація – безробіття і дефіцит кадрів. Значна частина молоді після закінчення навчального закладу змушена працевлаштовуватися не за фахом, одержувати статус безробітного або взагалі виїжджати в пошуках роботи за межі області або держави.

   Виховання в сучасній школі здійснюється в контексті національної і загальнолюдської культури, охоплює весь навчально-виховний процес, ґрунтується на свободі вибору мети життєдіяльності та поєднує інтереси особистості, суспільства, держави і нації.

Згідно з Програмою національного виховання учнів  одним із напрямків роботи є  ціннісне ставлення до праці. У формуванні особистості учня трудове виховання посідає важливе місце. Воно забезпечує підготовку молодого покоління до активної участі у сфері виробництва матеріальних і духовних благ суспільства; формує свідомість, спрямовану на визнання високої соціальної значущості плідної праці людини, потреби в усвідомленому виборі професії, повагу до людей праці, які створюють духовні та матеріальні блага та цінності, навички ведення домашнього господарства, знання про групи професій, вміння професійного самовизначення, розуміння економічних законів і проблем суспільства і засобів їх розв'язання.

   Перед кожним випускником школи постає проблема: "Ким бути?". І важливо вирішити її правильно, із урахуванням і своїх інтересів і схильностей, і інтересів держави, тобто потреб ринку праці у тих або інших фахівцях, оскільки якщо не зважати на цей критерій, то дуже легко можна виявитися "дипломованим" безробітним. Як свідчить статистика, сьогодні серед безробітних - кожна друга молода людина у віці до 30 років, кожний п'ятий - випускник школи.

Допомогти вирішити ці питання беруться консультанти, освітні програми, електронні ресурси, які пропонують послуги по профорієнтації. Вони пропонують школярам ряд тестових питань, на основі яких можна сформувати рекомендації з вибору професійного майбутнього. Але це не завжди дієво. Карти профорієнтації основані на припущені, що у людини повинна бути професія, проте одна. Але в умовах відсутності державної системи працевлаштування за спеціальністю, слід враховувати можливість зміни професії протягом життя. Треба пропонувати професійні карти, в яких вказані можливі переходи від професії до професії з вимогами до необхідних досягнень на попередньому етапі і затрат на перехід. Тобто, треба виокремити групи професій з певними наборами компетенцій і необхідними компетентностями.

Необхідно пропонувати пробу перед вибором, щоби відчути специфіку різних видів діяльності. Для цього включити блок практичної профорієнтації в освітні програми або сформувати пробні майданчики.

   Зараз вибір робиться із списку професій за принципом «що я вмію робити, що мені подобається», а треба, щоб діти обирали зі списку образів життя, яки приваблюють, а потім обирали вид діяльності, який забезпечить бажаний спосіб життя наряду із соціально-економічною значущістю. Конкретно, оформити образи життя, пов’язані з різними професіями.

   На цьому шляху виникає поняття драбини життєвих пріоритетів, привабливі образи майбутнього та власний кодекс життєвих принципів. Коли ми кажемо про вибір професії, то це вважається головним етапом для власного майбутнього, а потім проблем не буде. Тому, будемо обговорювати поточні життєві пріоритети, будувати різноманітні образи майбутнього, та приводити їх у відповідність із життєвими пріоритетами, а потім оформлювати життєві принципи, які забезпечать досягнення потрібних образів.

Профорієнтація школярів

bottom of page